Udržitelnost historických kovových mostů

Od poloviny září je v Muzeu silnic ve Vikýřovicích k vidění výstava Udržitelnost historických kovových mostů, pořádaná ve spolupráci s ČVUT.

Ocelové mosty jsou významnou součástí průmyslového dědictví. Výstavní panely, vypracované v české i anglické jazykové mutaci, informují o jejich historii, materiálech, typech konstrukcí, výrobcích (mostárnách), a to od výroby až po stavbu na místě. Na výstavě je tak možné se blíže seznámit např. s jedinečným secesním Čechovým mostem v Praze, nýtovaným Sýkorovým mostem v Ostravě, který nahradil zřícený řetězový most, ocelovým obloukovým Žďákovským mostem, kterému byla v rámci sympozia Mosty 2001 v Brně udělena cena Most století v kategorii ocelových silničních mostů. Železniční kovové mosty reprezentuje na výstavě např. v současné době tolik diskutovaný Výtoňský most pod Vyšehradem, o jehož zachování či nahrazení mostem novým se dlouho vedly vášnivé spory.

Řada kovových mostů se pro nás stala ikonickými stavbami s vysokou estetickou hodnotou. Výstava, je jedním z výstupů projektu Metody pro zajištění udržitelnosti ocelových mostních konstrukcí industriálního kulturního dědictví, jehož cílem bylo vyvinout a definovat postupy pro udržení provozuschopnosti ocelových mostních konstrukcí zahrnutých do industriálního kulturního dědictví. Projekt multidisciplinárního charakteru vznikl ve spolupráci předních expertů z Fakulty stavební, architektury, strojní a Kloknerova ústavu ČVUT. Poznatky se uplatní ve stavební praxi, při posuzování a v projektech udržitelného dalšího využití a záchrany mostních konstrukcí se zřetelem na specifické požadavky průmyslového dědictví, dále při výuce na vysokých školách a v celoživotním vzdělávání odborné veřejnosti. Výsledky budou ověřeny na skutečných konstrukcích.

Tyto zajímavé informace doplňuje na výstavě i řada trojrozměrných exponátů z vlastního sbírkového fondu a knihovny Muzea silnic ve Vikýřovicích. Součástí výstavy jsou i modely ostravského řetězového mostu, který v letech 1851 až 1886 přemosťoval řeku Ostravici v Ostravě. Návštěvníky určitě zaujme i dokument o zřícení mostu, které si vyžádalo několik obětí a řadu zraněných. Modely i dokument na výstavu poskytlo Ostravské muzeum. Z jeho sbírek pochází i vystavená pamětní deska připomínající návštěvu císaře Františka Josefa I. dne 20. 10. 1880 v Moravské Ostravě, spojenou s procházkou po řetězovém mostě v tehdejší Polské Ostravě.

Výstava bude ve Velkém výstavním sále Muzea silnic ve Vikýřovicích instalována do 16. listopadu.

Alena Turková, vedoucí muzea

 

Autor příspěvku: muzeum silnic